Czy to prawda, że przy małych kamieniach nerkowych wystarczy stosować odpowiednią dietę i nie trzeba leków?

Czy to prawda, że przy małych kamieniach nerkowych wystarczy stosować odpowiednią dietę i nie trzeba leków? Jak tak to co jeść?

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam,

Prawdą jest, że w przypadku kamicy nerkowej duże znaczenie ma sposób odżywiania oraz odpowiednia podaż płynów. W kwestii stosowania lub rezygnacji z leków niezbędna jest jednak konsultacja ze specjalistą, który będzie miał dostęp do wyników badań i pozna wszystkie czynniki mogące wpływać na przebieg leczenia.
Co do samej diety, to jest ona uzależniona od rodzaju kamicy (można wyróżnić między innymi kamicę szczawianowo-wapniową, moczanową, cystynową czy fosforanowo - wapniową). Zalecenia żywieniowe są różne w zależności od tego z czego składają się złogi. W celu opracowania skutecznej i spersonalizowanej diety warto, wraz z wynikami badań, zgłosić się do dietetyka.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

warto również przeczytać:
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/swiatowy-dzien-nerek.html?c=1

Dzień dobry :)

Stosowanie odpowiedniej diety ma znaczenie bardziej pod kątem profilaktyki, tzn. zapobiega powiększaniu się kamieni lub powstawaniu nowych. Samo usunięcie już istniejących kamieni może wymagać stosowania odpowiednich leków. Proszę skonsultować się ze swoim lekarzem.

Pozdrawiam,
Beata Bondyra
DIETOLOGIKA

Nie wiem, co rozumie Pani przez określenie "małe kamienie". Wielokrotnie widziałem przypadki zablokowania odpływu moczu z nerki przez utkwienie "małego" kamienia w moczowodzie. Poza tym - dieta ma pewne znaczenie w zapobieganiu powstawania kamieni (patrz ogólne zasady poniżej), jednakże jej stosowanie nie wpływa na kamienie powstałe, już istniejące. W tych przypadkach nie ma co wierzyć w cudowne działanie diety, a należy udać się do specjalisty - urologa. Pozdrawiam RH
Ogólne zasady żywienia w kamicy moczowej
KAMICA SZCZAWIANOWA
POKARMY ZABRONIONE - botwina, szpinak, szczaw, rabarbar, figi suszone, czekolada, kakao, kawa naturalna, mocna herbata, ostre przyprawy, nasiona roślin strączkowych
POKARMY DO OGRANICZENIA - ziemniaki, marchew, buraki, groszek zielony, pomidory, koncentrat pomidorowy, śliwki, agrest, cukier, mleko
POKARMY ZALECANE - płyny w dużych ilościach, mięso, ryby, jaja, kapusta, ogórki, sałata, cebula, owoce (prócz wymienionych), masło, produkty zbożowe
KAMICA FOSFORANOWA
POKARMY ZABRONIONE - alkaliczne wody mineralne, nasiona roślin strączkowych
POKARMY DO OGRANICZENIA - ziemniaki, warzywa owoce, mleko, jaja
POKARMY ZALECANE - duże ilości płynów, mięso, ryby, sery, chleb, kasze, makarony, masło
KAMICA MOCZANOWA
POKARMY ZABRONIONE - wątroba, móżdżek, cynaderki, mięso baranie, kawior
POKARMY DO OGRANICZENIA - mięso (pozostałe gatunki), ryby, wywary mięsne i rybne, produkty zbożowe
POKARMY ZALECANE - duże ilości płynów, wody mineralne (Jan, Dąbrówka), warzywa, owoce, cukier, masło w małych ilościach, mleko, chudy ser, ziemniaki