Czy to są żylaki?

Witam, mam 38 lat, cztery miesiące temu urodziłam dziecko ( moja druga ciąża). Podczas ciąży dosyć sporo przybrałam na wadze- ok. 20 kg- teraz doszłam prawie do swojej wagi ( 60 kg), ale zaczęły się problemy z żyłami na łydkach: są bardzo widoczne przez skórę, a często w kilku miejscach wybrzuszają się -optycznie jak żylaki. Na szczęście rano "wybrzuszeń" nie ma, jednak po kilku godzinach znowu są. Widoczne na skórze niebieskie żyły są umiejscowione w okolicy kości piszczelowej, z tyłu pod zgięciem kolan, oraz po wewnętrznej stronie łydek. Jest tego coraz więcej.Na udach żył nie widać, za to jest inna przypadłość wielu kobiet - wiadomo jaka. Od kilku lat mam niedoczynność tarczycy - ostatnie badanie z poprzedniego miesiąca TSH 4,35- , Ft3 i Ft4 też nie są w normie -znowu więc biorę Euthyrox, mam bardzo niskie ciśnienie - górne czasami spada poniżej 100.Mam jakieś torbiele i mięśniaki- ale nie duże. Niepokoi mnie, że gdy siedzę odczuwam mrowienie w łydkach i stopach- pewnie jakiś ucisk na żyły. W rodzinie u wielu osób występowały żylaki, nie chcę dołączyć do tego grona. Od wczoraj zaczęłąm stosowac antykoncepcję - plasterek Evra. Moje pytanie: czy niedoczyność tarczycy może być przyczyną tej przypadłości i czy coś można zrobić żeby odwrócić ten proces?
KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu

Odkryto nowe grupy krwi

Ciało człowieka cały czas zaskakuje. Dwie nowe grupy krwi, pokazują jak niewiele jeszcze wiemy na temat naszego organizmu. O tym, co nowe odkrycie niesie za sobą opowiadają dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny oraz Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk.

Szanowna Pani!

Objawy przez Panią opisane mogą wskazywać na początkowe stadium rozwoju choroby żylakowej. Zastrzegam jednak, że nie można tego stwierdzić z całą pewnością bez badania. Przedstawione informacje wskazują na występowanie u Pani czynników ryzyka: niedawna ciąża i znaczny przybór masy ciała, występowanie żylaków w rodzinie. W celu weryfikacji i postawienia diagnozy konieczna jest wizyta u lekarza. Początkowo rodzinnego, który w razie potrzeby może skierować Panią do chirurga naczyniowego. Najprawdopodobniej należałoby też rozważyć zasadność stosowania antykoncepcji hormonalnej, jeśli potwierdziłoby się podejrzenie choroby żylakowej.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty