Czy to wina restrykcyjnej diety niskopurynowej?

Witam. 2 miesiące temu zrobiłem badanie kwasu moczowego. Wynik był następujący 7,0mg/dl we krwi i 19,8mg/dl w moczu. Od dnia otrzymania wyników i spotkania z lekarzem(tj.2 miesiące temu) jestem na diecie niskopurynowej, jem 4 posiłki dziennie, wprowadziłem dużo warzyw, owoców, nabiału, produktów zbożowych, zrezygnowałem całkowicie z alkoholu, fastfoodów, czerwonego mięsa, wędlin, konserw oraz wszyskich produktów zawierających duże ilości puryn. Wypijam min 3 litry wody dziennie, dodatkowo kawa zbożowa oraz soki. Łącznie około 4l płynów. Dodatkowo codziennie ćwiczenia. Wynik kwasu moczowego po 2 miesiącach diety to 5,6mg/dl we krwi oraz 11,5mg/dl w moczu. Czy taki wynik jest prawidłowy? Stężenie kwasu moczowego w moczu jest bardzo niskie. Czy to wina restrykcyjnej diety niskopurynowej? Nie ukrywam ze po zmianie nawyków żywieniowych czuje się świetnie i nie zamierzam wracać do dawnego odżywania. Radosław 31lat

Dzień dobry,

Wyniki badań są prawidłowe. Oznacza to, że dokonane przez Pana zmiany w diecie i stylu życia są skuteczne. Proszę potraktować niniejszy okres jako ważny element kształtowania właściwych nawyków żywieniowych na całe życie, a nie jedynie krótkotrwały epizod w celu poprawy wyników badań. W celu utrzymania dobrej kondycji zdrowotnej i profilaktyki licznych niezakaźnych chorób przewlekłych (w tym dny moczanowej) warto stale dążyć do niskiego spożycia czerwonego mięsa, napojów alkoholowych oraz żywności o wysokim stopniu przetworzenia (zwłaszcza potraw typu fast food, słodkich napojów gazowanych bogatych w cukry proste oraz słonych przekąsek). Dieta przeciwzapalna bogata w warzywa oraz owoce, nasiona roślin strączkowych, gruboziarniste produkty zbożowe, orzechy, nasiona, pestki, oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia pełni ważną funkcję profilaktyczną.

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl

https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424