Czy usunięcie pępka jest konieczne podczas operacji przepukliny?

Witam, byłem dziś u chirurga i zakwalifikowano mnie do operacji przepukliny okołopępkowej. Byłem nieco zdziwiony kiedy usłyszałem, że trzeba będzie wyciąć nieco skóry i usunąć pępek, ale uznałem, że to procedura standardowa. Po powrocie do domu zacząłem szukać w internecie informacji o operacjach przepuklin i nie natrafiłem na problem "usuwania pępka" i pojawił się niepokój, czy aby nie pochopnie podjąłem decyzję o zgodzie na operację.

Stąd pytanie o wskazania do usunięcia pępka przy operacji przepukliny okołopępkowej (nie laparoskopowo) z użyciem siatki. Mam 50 lat, cukrzycę t.2, nadwagę, przepuklinę (obecnie wielkości kurzego jajka) od 10 lat. Jak duża może być blizna pooperacyjna i jakie są skutki uboczne usunięcia pępka. Jak długo (w przypadku pomyślnej rekonwalescencji) przebywa się (standardowo) w takim jak mój przypadku na zwolnieniu lekarskim i powraca do pełnej sprawności?

Lek. Paweł Baljon

Przepuklina pępkowa jest najczęściej wrodzoną przepukliną, występującą dość często mężczyzn. Powstaje w kresie białej w otworze po naczyniach pępkowych. Objawem jest powiększające uwypuklenie w samym pępku lub tuż obok niego. Zawartość przepukliny szybko zrasta się z workiem, dając przepuklinę nieodprowadzalną. Nie operowana powiększa się. Rozmiary od kilku do kilkudziesięciu centymetrów średnicy. Przepuklina pępkowa występuje u około 11% chorych na przepukliny. Zabieg klasyczny w leczeniu przepukliny pępkowej to Hernioplastyka sposobem Mayo.

Dla precyzji muszę dodać iż u dorosłych zamiast przepukliny pępkowej występuje najczęściej przepuklina okołopępkowa. Chirurg nacina skórę półkoliście (powyżej, poniżej lub bocznie) w odległości 1-2 cm od pępka( wielkość blizny zależna jest od wielkości cięcia).Wypreparowaną skórę wywija w napięciu nieco do góry i uwalnia pępek dzięki specjalnym narzędziom do preparowania. Dochodzi do uwidocznienia granicy pomiędzy pępkiem a workiem przepuklinowym. Oddzielenie worka przepuklinowego, jeśli jest on mały można go odprowadzić do jamy brzusznej bez konieczności jego otwierania.

W innym przypadku należy go otworzyć, wypreparować i odprowadzić zawartość. Następuje zaszycie otrzewnej, a wrota przepukliny zamykane są przez zdwojenie powięzi i dodatkowe wzmocnienie szwami. Pępek przyszywa się do powięzi, co powoduje odtworzenie naturalnego wyglądu. To procedura kolokwialnie mówiąc do naprawy przepukliny. Nie znam okoliczności i wyglądu Pana przepukliny stąd też trudno mi sugerować coś na temat metody operacji.

Podejrzewam, że w Pana przypadku występują jakieś przeciwwskazania co do wykonania zabiegu w/w metodą. najczęściej to sama lokalizacja przepukliny. Zalecałbym porozmawiać z chirurgiem, który zaproponował taką metodę działania i przedstawianie swoich zastrzeżeń. Mówiąc o rekonwalescencji trzeba pamiętać unikaniu wysiłku fizycznego , podnoszenia ciężkich przedmiotów. Należy także ograniczyć używanie tłoczni brzusznej (mięśni brzucha). To dość trudne ze względu na fakt iż jest ona wykorzystywana podczas parcia ( defekacji) śmiechu, kaszlu. Jednak są sposoby by ograniczyć konieczność jej nadmiernego napięcia za pomocą leków wpływających na wspomniane procesy fizjologiczne. W zależności od wykonywanej pracy długośc zwolnienia to :przy leczeniu metodą z użyciem siatki (beznapięciową) około 1,5-2 miesięcy, przy pracy umysłowej ten okres można znacznie skrócić.