Czy w czasie ciąży mogę dalej pracować?

Jestem stylistka paznokci. Czy w czasie ciąży mogę dalej pracować? Mam kontakt z hybrydami żelami, środkami chemicznymi. Staram się tego nie wdychać ale i tak to wszytko czuje. Czy jest to praca bezpieczna dla dziecka?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

aktualnie nie ma przeciwwskazań do wykonywania stylizacji paznokci w ciąży. Dotyczy to zarówno ciężarnych korzystających z usług manicurzystki, jak i pań zajmujących się stylizacją paznokci.

Mimo, że w codziennej pracy jest Pani narażona na wdychanie potencjalnie szkodliwych substancji, to ich stężenie nie jest duże.

Proszę jednak pamiętać o kilku zasadach zmniejszających ryzyko ewentualnych skutków ubocznych. Ważne jest regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym Pani pracuje. Może Pani również zakładać maseczkę ochronną na twarz podczas opiłowywania i szlifowania akrylu, co w dobie pandemii koronawirusa weszło zapewne w nawyk.

Warto również obserwować swój organizm i w razie wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych udać się do lekarza prowadzącego ciążę i poprosić o ewentualne zwolnienie.

Nasze użytkowniczki pytały o możliwość pracy w charakterze kosmetyczki lub kosmetolożki w ciąży. Odpowiedzi specjalistów na te pytania znajdzie Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/praca-kosmetologa-w-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-ciazy-mozna-pracowac-jako-kosmetyczka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.