Czy w przypadku operacji oszczędzającej węzeł chłonny będzie usunięty?

Witam,

Mam 31 lat i stwierdzony nowotwór złośliwy w lewej piersi - guz o średnicy 2,5 mm x 1,5 mm. Wynik biopsji cienkoigłowej: "cellulae carcinomatosae in tumore mammae sinistrae ( M-8010/3)". Lekarz zalecił zrobienie biopsji węzła chłonnego i to jest wynik "cellulae saspectae in lymphonoduli axillae sinistrae (M-69700). Barwieniem z przeciwciałem CK AB1/AB3: pojedyncze komórki (+) oraz (+) 2-3-komorowe grupy przemawiające za meta ca do węzła".

Byłam na wizycie u lekarza z wynikami, jednak nie do końca rozumiem, czy węzeł też jest zajęty i co to znaczy, że jest zajęty. Wiem, że mam do wyboru mastektomię całej piersi z węzłem lub mastektomię oszczędzającą i właśnie nie zrozumiałam, czy też węzeł będzie usunięty w przypadku operacji oszczędzającej w moim przypadku. Bardzo proszę o wyjaśnienie wyników z biopsji węzła i czy w przypadku decyzji o operacji oszczędzającej też będzie usuwany węzeł. Jedyne co mi wyjaśniono to, że w węźle nie ma komórek rakowych, ale są jakieś inne komórki i nie można jednoznacznie powiedzieć czy są groźne, czy coś się nie rozwinie i dlatego w przypadku mastektomii całkowitej będzie usunięty też węzeł, ale nie wiem co w przypadku oszczędzającej.

Bardzo proszę o wyjaśnienie. Pozdrowienia, Kasia

Witam serdecznie,

Obraz biopsji nie jest jednoznaczny. Z biopsji cienkoigłowej można uzyskać jedynie komórki, bez możliwości oceny fragmentu tkanki. Często komórki są na tyle zmienione, że można jednoznacznie powiedzieć, że jest to na pewno komórka nowotworowa, w innych sytuacjach konieczna jest ocena ich wzajemnego położenia (czyli tkanki). W związku z tym na pytanie, czy w węźle są faktycznie komórki nowotworowe, na chwilę obecną odpowiedzieć się na 100% nie da. Jest jedynie podejrzenie, że może tak być.
W przypadku mastektomii usuwa się wszystkie węzły chłonne z pachy, natomiast w przypadku operacji oszczędzającej u pani na pewno trzeba będzie ten węzeł wyciąć i zbadać. Od tego czy węzły chłonne są zajęte czyli czy są w nich przerzuty nowotworowe, uzależnione jest rokowanie i dalsze leczenie.

Pozdrawiam serdecznie