Czy w takim przypadku mogło dojść do uszkodzenia wzroku?

Dzień dobry. Córka będąc w szpitalu jako noworodek, zaraz po porodzie miała pielęgnację pępka przez kilka dni przy użyciu octeniseptu. Czy psiknięcie tym do oczu może spowodować utratę wzroku ?

Redakcja abcZdrowie

Witam, trudno to ocenić, ale raczej nie ma takiego ryzyka. Należy jednak wiedzieć, że fenoksyetanol, który znajduje się w preparacie, może być szkodliwy i powodować podrażnienia oczu i skóry, a także skutkować alergią kontaktową w zetknięciu ze skórą. Producent Octeniseptu infromuje, że nie należy dopuszczać do kontaktu produktu z okiem. Więcej o Octenisepcie i środkach ostrożności w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/skladnik-octeniseptu-budzi-kontrowersje-sprawdzamy-czy-jest-toksyczny. Zdecydowanie należy zachować ostrożność używając go w pielęgnacji niemowlęcia. Jeśli preparat dostał się do oczu, należy delikatnie przemyć oczy dziecka i poinformować o zaistniałej sytuacji pediatrę. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.