Czy w wymazie można stwierdzić obecność rzęsistka?

Dzień dobry, Prywatnie realizowałam wymazy z pochwy w kierunku mykologicznym, bakterii tlenowych oraz bakterii beztlenowych. Czy w przydatku zakażenia rzęsistkiem pochwowym wymazy powyżej wykażą występowanie pierwotniaka czy muszę rozszerzyć diagnostykę o dodatkowe badanie ?? Z góry dziękuję za pomoc.
KOBIETA, 30 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

W wykonanych przez Panią badaniach istniała możliwość zidentyfikowania bytujących w pochwie ewentualnych bakterii i grzybów. Oznaczenie to nie było jednak skierowane w celu wykrycia rzęsistka pochwowego Trichomonas vaginalis, ponieważ jest to jednokomórkowy pasożyt.

W związku z powyższym, jeżeli występują Pani objawy przypominające zakażenie rzęsistkiem, np. nieprzyjemny rybi zapach z pochwy, świąd, pieczenie, ból, upławy, warto wykonać u lekarza wymaz z oznaczeniem mikroskopowym, ewentualnie posiać w celu wyizolowania i zidentyfikowania hodowli, czy też wykryć go za pomocą metod molekularnych – dokładna metoda zostanie wybrana przez specjalistę.

Więcej informacji na temat infekcji intymnych znajdzie Pani pod poniższymi linkami:

https://portal.abczdrowie.pl/rzesistkowica-u-mezczyzn-i-kobiet

https://portal.abczdrowie.pl/rzesistkowica

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.