Czy wykonywana praca może wpływać na stan mojego kręgosłupa?

Rezonans magnetyczny: lordoza lędźwiowa pogłębiona. szczątkowy krążek m/kręgowy s1-2 krążki międzykręgowe niezmienione. brak cech ucisku struktur nerwowych. kształt i sygnał kręgów niezmieniony. stożek rdzeniowy i ogon koński niezmienione. Mam 27 lat i stojącą pracę, strasznie boli mnie kręgosłup w odcinku lędźwiowym. Czy moja praca może spowodować pogorszenie stanu mojego kręgosłupa? Martwię się, ponieważ ostatnio czuję, jakbym miała igłę wbijaną między kręgi.  Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

proponowałabym, aby udała się Pani z kompletem badań do lekarza neurologa bądź neurochirurga. Są to właściwi specjaliści w tego rodzaju schorzeniach. Tryb Pani pracy, jeżeli nie jest to praca nazbyt obciążająca fizycznie, nie powinien mieć istotnego wpływu na pogłębienie choroby, aczkolwiek długotrwała pozycja stojąca nie jest sprzyjająca. Niepokojące w Pani wynikach jest pogłębienie lordozy, które może dawać objawy oraz obecność szczątkowego krążka międzykręgowego S1/S2, co powinno być wykryte znacznie wcześniej, gdyż jest to wada wrodzona i zalecane jest stosowanie profilaktyki wczesnodziecięcej, aby zapobiec jej pogłębianiu. W Pani przypadku, jak sądzę, tak się nie stało i choroba postępowała. Ćwiczenia rehabilitacyjne powinny pomóc, aczkolwiek w niewielkim stopniu, dlatego ważna jest konsultacja u lekarza specjalisty.