Czy wynik betaHCG w ciąży jest wiarygodny?

Witam, w 05.03.2012 zrobiłam betaHCG i wynik był 9409, co wg lekarza wypadało na 3 tydzień ciąży. 15.03 byłam na izbie przyjęć w szpitalu i tam zrobiono USG i wyniki wg GB 21mm-7,1; CRL 5,8mm-5. Już było tętno-108/min. 26.03. zrobiłam powtórnie betaHCG i było 110278,00, co oznacza 6 tydzień. Skąd takie rozbieżności i co z nich może wynikać? To moja 4 ciąża, 1 poroniłam, a z dwóch mam 2 córeczki. Ginekolog twierdzi, że szyjka jest uformowana, więc nic złego się nie dzieje. Dodam, że ostatnią miesiączkę miałam 02.02.2012.

Witam!

Wiek ciąży można określić na postawie badania USG. Nie jest bezpośrednia i polega na pomiarze wielkości poszczególnych struktur płodu i przyporządkowaniu im określonego wieku ciąży. Dokładność oceny wieku ciążowego od około 8 do około 20 tygodnia ciąży wynosi około +/- 4-7 dni. Stąd mogą wynikać rozbieżności w ocenie. Od około czwartego-piątego tygodnia ciąży (licząc od daty ostatniej miesiączki) możliwe jest uwidocznienie pęcherzyka ciążowego. Zarodek jest widoczny i można zmierzyć jego wielkość w okolicach między piątym, a szóstym tygodniem ciąży. W tym okresie należy uwidocznić prawidłowe zagnieżdżenie pęcherzyka ciążowego, czynność serca płodu (akcja serca staje się widoczna od około 5-6 tygodnia). Jeżeli dynamika wzrostu betaHCG jest w normie, a w USG zarodek nie wykazuje niepokojących cech ciąża rozwija się prawidłowo.

Pozdrawiam serdecznie!