Czy wyniki badań mogą mogą świadczyć o insulinooporności?

Witam, czy takie wyniki mogą świadczyć o insulinooporności? Mam 18 lat, 160cm wzrostu, ważę 45 kg. Glukoza na czczo – 102,01 mg/dl (norma 60,00-110,00) Glukoza po 1h – 169,95 mg/dl Glukoza po 2h – 113,24 mg/dl Insulina na czczo – 8,39 uU/ml (norma 2,6-24,9) Insulina po 1h- 49,54uU/ml Insulina po 2h- 64,61uU/ml

Dzień dobry,

Na podstawie Pani wyników można postawić rozpoznanie nieprawidłowej glikemii na czczo (stan przedcukrzycowy wg. wytycznych PTD 2016- glukoza na czczo powinna wynosić od 70 do 99 mg/dl. Współczynnik insulinooporności - HOMA-IR również jest nieznacznie podwyższony. Proszę na wszelki wypadek oznaczyć ponownie glukozę na czczo - po przespanej nocy, min. 8 h od ostatniego posiłku. Jest Pani osobą szczupłą, a więc jeśli glikemia na czczo będzie przekraczała 100 mg/dl, warto dodatkowo na wszelki wypadek oznaczyć przeciwciała antyGAD, szczególnie jeśli w Pani rodzinie ktoś chorował na cukrzycę. Warto również w usg ocenić jajniki w kierunku zesp. PCO, szczególnie jeśli ma Pani zaburzenia miesiączkowania. W przypadku potwierdzonych ponownie podwyższonych wartości cukru sugerowałbym kontakt z diabetologiem. Po dokładnie zebranym wywiadzie lekarskim i zbadaniu Pani, z pewnością lekarz zaleci najbardziej optymalne dla Pani dalsze postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz