Czy ząb może się ruszać?

Nosze aparat ortodontyczny od 3 tygodni. Ruszają mi się zęby, wiem że to normalne ale jeden z nich, przednia jedynka "spadła" o 1 mm i o wiele bardziej się chwieje niż reszta zębów. Boje się ze za bardzo się rusza. Po tej stronie miałam też usuwany kieł zatrzymany podniebiennie. nie przypominam sobie żadnego uderzenia w zęby, raz uderzyłam się sama ręką ale nie mocno. proszę mi powiedzieć czy ząb może się aż tak mocno ruszać i czy to w granicach normy :)

Pierwszym etapem przesuwania zębów za pomocą aparatu ortodontycznego jest rozciągnięcie włókien utrzymujących ząb i ta faza charakteryzuje się zwykle zwiększoną ruchomością. Przy prawidłowo dobranym delikatnym drucie używanym podczas pierwszej fazy leczenia ortodontycznego nie ma powodu do niepokoju. Pozdrawiam