Czy zaburzenia mowy i drętwienie języka, rąk mogą być spowodowane problemami z kręgosłupem?

RTG odcinka C kręgosłupa: Wyrównanie lordozy szyjnej z przejściem w patologiczną kifozę.Wyostrzenia wyrostków haczykowatych. RTG odcinka th kręgosłupa: nieznaczna lewostronna skolioza piersiowa. zwężenie przestrzeni międzykręgowej th9/th10 z towarzyszącą sklerotyzacją płytek granicznych oraz wyostrzniami kostnymi na krawędziach przednich sąsiadujących trzonów kręgowych. Bardzo proszę o wyjaśnienie. Po konsultacji lekarskiej, w której opowiedziałam o dawnych zaburzeniach, tzn.zaburzeniach mowy i drętwieniu języka i rąk, dostałam skierowanie do szpitala, na którym było napisane: "z wywiadu przebyte zaburzenia afatyczne trwające kilka godzin". Zgłosiłam się do szpitala, jednak pani neurolog kazała mi najpierw skonsultować się jeszcze z innym neurologiem. Bardzo proszę o pomoc i wyjaśnienie, czy te zaburzenia mogą mieć właśnie coś wspólnego z wynikami RTG. Podejrzewam tak własnie, dlatego że zaburzenia te pojawiły się w czasie, kiedy zaczeły mnie boleć kręgi z promieniowaniem na tył głowy i łopatki.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Podała Pani dość mało szczególów dotyczących incydentu zaburzeń mowy i drętwień, aby można było dokladnie odnieść się do charakteru tych zaburzeń. Ważne jest, czy były to zaburzenia mowy o charakterze zaburzeń w wypowiadaniu słów przy zachowanym rozumieniu mowy, czy występowały też zaburzenia rozumienia mowy, czy może były to zaburzenia mowy o charaterze mowy niewyraźnej, czy wystąpiło może obniżenie kąta ust, czy drętwienie dotyczyło jednej czy obu kończyn - odpowiedzi na te pytania pozwoliłyby na właściwe rozszerzenie diagnostyki np. o badanie obrazowe głowy czy USG tętnic dogłowowych.

Opierając się na tym co Pani opisała - badanie RTG wskazuje na występowanie u Pani nieprawidłowego skrzywienia kręgosłupa i zmian zwyrodnieniowych. Taki wynik może wiazać się z występowaniem dolegliwości bólowych kręgosłupa oraz głowy w okolicy potylicznej, a także może powodować drętwienie kończyn górnych i zawroty głowy.

Natomiast zaburzenia mowy zwykle mają związek z wystąpieniem niedokrwienia w mózgu, więc nie wykryje się tego badaniem rtg kręgosłupa tylko badaniem obrazowym głowy.