Czy zaburzenia mowy i drętwienie języka, rąk mogą być spowodowane problemami z kręgosłupem?

RTG odcinka C kręgosłupa: Wyrównanie lordozy szyjnej z przejściem w patologiczną kifozę.Wyostrzenia wyrostków haczykowatych. RTG odcinka th kręgosłupa: nieznaczna lewostronna skolioza piersiowa. zwężenie przestrzeni międzykręgowej th9/th10 z towarzyszącą sklerotyzacją płytek granicznych oraz wyostrzniami kostnymi na krawędziach przednich sąsiadujących trzonów kręgowych. Bardzo proszę o wyjaśnienie. Po konsultacji lekarskiej, w której opowiedziałam o dawnych zaburzeniach, tzn.zaburzeniach mowy i drętwieniu języka i rąk, dostałam skierowanie do szpitala, na którym było napisane: "z wywiadu przebyte zaburzenia afatyczne trwające kilka godzin". Zgłosiłam się do szpitala, jednak pani neurolog kazała mi najpierw skonsultować się jeszcze z innym neurologiem. Bardzo proszę o pomoc i wyjaśnienie, czy te zaburzenia mogą mieć właśnie coś wspólnego z wynikami RTG. Podejrzewam tak własnie, dlatego że zaburzenia te pojawiły się w czasie, kiedy zaczeły mnie boleć kręgi z promieniowaniem na tył głowy i łopatki.

KOBIETA ponad rok temu

Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?

Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.

Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Podała Pani dość mało szczególów dotyczących incydentu zaburzeń mowy i drętwień, aby można było dokladnie odnieść się do charakteru tych zaburzeń. Ważne jest, czy były to zaburzenia mowy o charakterze zaburzeń w wypowiadaniu słów przy zachowanym rozumieniu mowy, czy występowały też zaburzenia rozumienia mowy, czy może były to zaburzenia mowy o charaterze mowy niewyraźnej, czy wystąpiło może obniżenie kąta ust, czy drętwienie dotyczyło jednej czy obu kończyn - odpowiedzi na te pytania pozwoliłyby na właściwe rozszerzenie diagnostyki np. o badanie obrazowe głowy czy USG tętnic dogłowowych.

Opierając się na tym co Pani opisała - badanie RTG wskazuje na występowanie u Pani nieprawidłowego skrzywienia kręgosłupa i zmian zwyrodnieniowych. Taki wynik może wiazać się z występowaniem dolegliwości bólowych kręgosłupa oraz głowy w okolicy potylicznej, a także może powodować drętwienie kończyn górnych i zawroty głowy.

Natomiast zaburzenia mowy zwykle mają związek z wystąpieniem niedokrwienia w mózgu, więc nie wykryje się tego badaniem rtg kręgosłupa tylko badaniem obrazowym głowy.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty