Czy zespół Hellp może pojawić się również przy kolejnych ciążach?

Pierwsza ciąża zakończyła się przedwczesnym porodem w 34 tygodniu wysokie ciśnienie. Białko mocz podwyższone próby wątrobie. Po cc stwierdzono że to zespół Hellp. Co z ewentualnymi ciążami? Czy jest pewne że się powtórzy?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Nie ma pewności, że taka sytuacja się powtórzy, ale wystąpienie zespołu HELLP w jednej ciąży jest czynnikiem, który zwiększa ryzyko ponownego wystąpienia tego zespołu.