Czym nawilżać łuszczącą się skórę na twarzy?

Od roku bardzo łuszczy mi się skóra na twarzy. Codziennie odchodzi płatami z nosa, czoła i brody, rzadziej z okolicy policzków. Mam problemy z tarczycą (niedoczynność) i PCO. Tylko w tych miejscach skóra jest tak sucha. Nie wiem już co robić, nie chcę brać sztucznych hormonów. Zmieniłam dietę, używam kosmetyków bez silikonów/parabenów etc., odstawiłam podkład. Czym tą skórę mogę nawilżać albo gdzie jeszcze szukać przyczyn? Dermatolodzy nie potrafią mi pomóc. Z góry dziękuję za pomoc!

Dzień dobry

Podstawową sprawą jest wyrównanie poziomu hormonów - suchość skóry jest jednym z objawów niedoczynności tarczycy. Po wyleczeniu te dolegliwości powinny ustąpić.

Pani problem jest związany z zaburzeniami hormonalnymi, ale można go łagodzić. Polecam odwiedzenie gabinetu kosmetologa, skórę trzeba dobrze zdiagnozować i dobrać dla Pani odpowiednie preparaty do pielęgnacji.

Jeżeli chodzi o składniki kosmetyków dla skóry suchej - proszę szukać w nich substancji czynnych wpływających na zatrzymanie wody w skórze, są to m.in.: glikole, węglowodany, gliceryna, odtworzony Naturalny Czynnik Nawilżający (NMF – Natural Moisturizing Factor) i poszczególne jego składniki, takie jak mocznik, kwas mlekowy, aminokwasy.

Ponadto, skórze suchej służą również hydrolizaty białek (kolagenu i elastyny), które tworzą zewnętrzną warstwę okluzyjną (rozpuszczalną w wodzie).

Do dobroczynnych substancji należą również: kwas hialuronowy, kwasy AHA, wazelina, parafina, skwaleny, woski, lanolina, alkohole tłuszczowe, oleje roślinne, które budują film lipidowy na powierzchni naskórka, a także ceramidy i kwasy tłuszczowe (wnikają w warstwę międzykomórkową lipidów).

pozdrawiam serdecznie

IJ

Proszę udać się do zaufanego gabinetu kosmetycznego na serię zabiegów regenerujących oraz nawilżających. Z domowej pielęgnacji polecam dermokosmetyki Cetaphil.