DCIS z mikroinwazją - czy to zmieni rokowania?

Witam serdecznie!

Mam 40 lat. W marcu postanowiłam zrobić sobie profilaktyczne USG piersi i mammografię. Nic sobie nie wybadałam, w mojej rodzinie brak chorób nowotworowych. Mam dwoje dzieci. Mam natomiast piersi o budowie mastopatycznej. W mammografii piersi prawej ognisko mikrozwapnień, BIRADS 4. Kwadrantektomia. Wynik hist-pat. Carcinoma intraductale mammae. Microinvasio punctata. Fibrosis, microcystes et papillomata intracystica multiplices mammae. W badanym fragmencie sutka stwierdzono ognisko raka wewnątrzprzewodowego (DCIS) o wym. 6x5 mm, usunięte z marginesem zdrowych tkanek szer. 4 mm. Klas. van Nyus: śr. Guza 6 mm - 1 pkt; szer. Marginesu 4 mm - 2 pkt, zróżnicowanie G2 - 2 pkt. Silna ekspresja receptorów hormonalnych ER i PgR.

W podścielisku gruczołu w bezpośrednim sąsiedztwie utkania raka wewnątrzprzewodowego stwierdzono poj. cewki gruczołowe wysłane atypowym nabłonkiem, co wskazuje na ogniska mikroinwazji (microinvasio punctata). Wskazane rozważenie weryfikacji węzła wartowniczego. Czy w moim przypadku stosuje się radioterapię, czy lepiej wykonać mastektomię? Co dalej? Jakie są rokowania? Z tego, co czytam na temat DCIS, mam zamęt w głowie. Czy mikroinwazja zmienia znacząco rozpoznanie? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam

Witam serdecznie!

DCIS to bardzo wczesna postać nowotworu, która wiąże się z niemal 100% wyleczeniem. Celem leczenia DCIS jest przede wszystkim usunięcie ogniska nowotworu, zapobieganie nawrotowi oraz zapobieganie rozwojowi raka inwazyjnego.
Zwykle wystarcza usunięcie samego guza z marginesem zdrowych tkanek i ewentualną radioterapią. W przypadku ognisk mikroiwazji rokowanie nadal jest bardzo dobre, niemniej ryzyko nawrotu jest nieco wyższe. Konieczne zatem jest bardziej radykalne podejście.
Lekarze zaproponowali Pani postępowanie takie jak w bardzo wczesnej postaci raka inwazyjnego, czyli ocenę węzła wartowniczego (pierwszego na spływie chłonki z piersi). Jeżeli węzeł będzie czysty, wtedy jest pewność, że nie ma przerzutów.

Uważam, że dodatkowo powinna zostać zastosowana radioterapia (tak jak w leczeniu oszczędzającym) oraz  leczenie hormonalne (tamoksyfen) z racji wysokiej ekspresji receptorów hormonalnych.

Mastektomia nie jest konieczna - nowotwór został wycięty z marginesem zdrowych tkanek, a radioterapia zmniejszy ryzyko nawrotu miejscowego.

Ogólnie proszę być dobrej myśli. Nowotwór został wykryty bardzo wcześnie i ryzyko nawrotu jest bardzo niskie, a jeszcze do zminimalizowania w przypadku zastosowania powyższego leczenia.

Pozdrawiam serdecznie

Ps. Gdyby miała Pani jeszcze jakieś pytania, proszę pisać