Dieta po usunięciu pęcherzyka żółciowego

Jestem po usunięciu woreczka żółciowego , gdyż miałam kamice woreczka. Woreczek został usunięty metodą laparoskopową bez żadnych komplikacji. Moje pytanie brzmi; od kiedy będę mogła znów normalnie jeść i czy kiedykolwiek będę mogła sobie jeszcze pozwolić na drinka lub lampkę wina?

Witam,
Postaram się nieco rozjaśnić temat, choć nie wiem, co dla Pani oznacza normalne jedzenie. Brak pęcherzyka żółciowego nie jest inwalidztwem. Przewód pokarmowy po usunięciu pęcherzyka żółciowego jest w stanie całkowicie poradzić sobie z prawidłowym trawieniem pokarmów, tyle, że potrzebny jest czas na adaptację do nowej sytuacji. Długość trwania rekonwalescencji jest różna i zależy od indywidualnych predyspozycji. Po tym czasie, zasady żywieniowe, jakich powinna przestrzegać osoba po wycięciu woreczka żółciowego nie są skomplikowane i dobrze wpisują się w ogólne zasady zdrowego żywienie: 1) spożywanie większej ilości mniejszych posiłków; 2) ograniczenie ilości tłuszczów (zwłaszcza zwierzęcych) w spożywanych pokarmach; 3) unikanie niektórych metod obróbki pożywienia (np.: smażenia); 4) dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości błonnika.
Wystąpienie kamicy żółciowej wiąże się przeważnie z błędami żywieniowymi lub też z indywidualnymi predyspozycjami chorego. W obu przypadkach po usunięciu woreczka żółciowego konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych, nie ze względu na sam brak woreczka żółciowego, ale by zapobiegać dalszemu tworzeniu się złogów żółci w drogach żółciowych. Charakter i zakres tych zmian jest uzależniony od różnych czynników (np. chorób współistniejących, domniemanych przyczyn wystąpienia kamicy itp.) i dlatego musi być indywidualnie określony dla każdego pacjenta. Również w kwestii spożywania niewielkich ilości alkoholu musi się wypowiedzieć lekarz prowadzący.
Pozdrawiam
Dorota Barańska

Powrót do nawyków żywieniowych sprzed operacji po 4 tygodniach od zabiegu. Oczywiście po tym okresie także można już swobodnie spożywać alkohol.

Dzień dobry. Dieta po resekcji woreczka żółciowego powinna być łatwostrawna i niskotłuszczowa. Polega na zmniejszeniu produktów będących źródłem tłuszczu oraz obfitujących w cholesterol. Zalec się małe posiłki, umiarkowanej objętości, 5-6 razy dziennie. Proszę zrezygnować z produktów tłustych, wzdymających, ostrych, długo zalegających w żołądku. Należą do nich: mocne napary,gazowane napoje, pieczywo pełnoziarniste, tłuste mięsa i wędliny, zasmażki, sos: cebulowy, grzybowy, musztarda, ocet, orzechy, otręby, roś.strączkowe, rośliny kapustne, warzywa i owoce ze skórką, potrawy marynowane i wędzone, bigos, fasolka po bretońsku, krokiety, placki ziemniaczane. Wzdęcia, nudności, bóle w okolicach żeber mogą być wywołane spożywaniem nieodpowiednich produktów. Jeśli ma Pan/Pani dodatkowe pytania, proszę o kontakt pod adresem info@diet-coaching.xaa.pl Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska