Dieta przy refluksie przełyku

Dzień dobry! Jak to jest z dietą przy refluksie przełyku? Medycyna praktyczna dla pacjentów podaje jadłospis, w którym zaleca pieczywo żytne,razowe, natomiast na Państwa stronie czytam że powyższego pieczywa należy unikać.Kogo słuchać??? Pozdrawiam.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam,

najbezpieczniejszy będzie chleb Graham lub pieczywo jasne, pieczywo żytnie jest dozwolone o ile pacjent je dobrze toleruje i nie występuja po nim dolegliwości. Ważne jest również unormowanie masy ciała zwłaszcza w obrębie jamy brzusznej.

Pozdrawiam serdecznie

Przy refluksie ograniczamy drażnienie mechaniczne, termiczne i chemiczne błony śluzowej. Czyli pijemy pokarmy w pokojowej temperaturze, ograniczamy błonnik, czyli stosujemy WYŁĄCZNIE pieczywa czerstwe, białe, bez ziaren, owoce i warzywa bez skórki i pestek, wykluczamy otręby itp.