Distreptaza a zabieg laparoskopii

W czasie badania USG lekarz stwierdził torbiel jajnika prawego o średnicy 35 mm. Polecił zastosować Distreptazę, a jeżeli nie pomoże to zabieg lapatoskopii. Lekarz pierwszego kontaktu zasugerował zrobienie TK miednicy mniejszej. Czy Pana zdaniem to badanie można wykonać bez kontrastu i czy poprawi obraz dolegliwości. Może powinnam wykonac jakieś szersze w zakresie badanie- od wielu lat mam wzdęcia, czasem niestrawności. Dziekuję za poradę. Grażyna

Myślę, że jeśli chodzi o ocenę morfologii i wielkości torbieli jajnika to można by wykonać TK miednicy mniejszej bez kontrastu, ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie będzie to zbyt szczegółowe i dokładne badanie w zakresie narządu rodnego jak i przewodu pokarmowego jeśli nie użyje się kontrastu. Co do objawów wzdęcia i niestrawności trzeba by z tym problemem udać się do gastroenterologa. Być może zaleci wykonanie gastroskopii i/lub kolonoskopii.