Dlaczego ma tak silne bóle nóg w wieku 24 lat?

Witam, mam pytanie odnośnie bólu nóg. Mianowicie chodzi o to że strasznie bolą mnie obie nogi od paru lat. Ból najczęściej występuje wieczorem ale zdarza się że nogi bolą też rano zaraz po przebudzeniu. Ból przeważnie promieniuje od kolan w dół. Nie mogę również przebywać długo z jednej pozycji bo nogi również zaczynają boleć. Pomagają jedynie żele przeciwbólowe chłodzące lub jakieś tabletki. Dodam że mam 24 lata. Czego to może być objaw i do jakiego lekarza się udac?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

należałoby doprecyzować, jakiego rodzaju jest to ból – to bardzo ważne.

W przypadku bólu skurczowego w łydkach oraz towarzyszących mu dolegliwości w postaci obrzęków, zaczerwienionej i wyraźnie cieplejszej skóry oraz gorączce lub stanie podgorączkowym należy rozważyć przewlekłą niewydolność żylną lub zakrzepicę. W takim wypadku lekarz może skierować Panią na USG żył. Więcej o chorobach dowie się Pani z naszych artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-zakrzepica-jest-grozna oraz tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/owrzodzenia-podudzi.

Z kolei ból rwący, piekący, powodujący przeczulicę i nadwrażliwość skóry na bodźce, który nasila się gdy Pani stoi lub chodzi – może oznaczać uszkodzenie nerwów, czyli neuropatię. To groźna i nieoczywista choroba, której podłoże nie zawsze jest łatwe do ustalenia. Niekiedy jest konsekwencją nieleczonej lub leczonej niewłaściwie cukrzycy (polineuropatia cukrzycowa), czasami wynika z choroby alkoholowej, a równie często może wynikać z ucisku (np. krążka międzykręgowego) w przebiegu chorób kręgosłupa. W tym materiale znajduje się szczegółowy opis: https://portal.abczdrowie.pl/neuropatia-obwodowa.

Proszę skontaktować się z internistą – po zapoznaniu się z objawami, zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu badania fizykalnego zadecyduje o skierowaniu Pani do angiologa lub neurologa, którzy to specjaliści zajmują się wspomnianymi schorzeniami.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/bole-nog-moga-swiadczyc-o-chorobie-serca-jak-je-rozpoznac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.