Dlaczego mam delikatnie zaniżone MCV, MCH, MCHC?

Zrobiłam sobie badania na kał- krew utajniona. Wynik wyszedł mi dodatni. Helikobakterie również wynik dodatni 1.20. Do tego mam delikatnie zaniżone MCV, MCH, MCHC. Monocyty zawyżone - 12. Jakie mogą być takich wyników skutki. Co robić. Czego się obawiać. Nie będę ukrywać że przeraża mnie krew utajniona dodatnia. Ponieważ wyczytalam że to jest oznaką tego że mój układ pokarmowy krwawi z niewiadomego powodu.

Lek. Paweł Szadkowski

Nie podała Pani dokładnych wyników wskaźników. Mogą być one obniżone przy niedokrwistość z niedoboru żelaza, ale wtedy obniżona byłaby również hemoglobina. Nieznaczne obniżenie zazwyczaj nie oznacza nic niepokojącego. Dodatni wynik na krew utajoną w kale powinna Pani pokazać lekarzowi pierwszego kontaktu, który zleci konieczne badania. Najczęstszą przyczyną krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego są guzki krwawnicze (tzw. hemoroidy), czyli nic bardzo poważnego. Niemniej warto się zbadać.