Dlaczego mam podwyższony poziom amylazy?

Mam nieznaczną hiperkaliemię (5,51) i podwyższoną amylazę (145). Mam napadowe uczucia wdychania powietrza bez tlenu, częste zawroty głowy, nudności. Mam też refluks od 2 lat, ale nigdy nie miałam duszności. Usg ok i inne badania. Poza tym nawracające grzybice pochwy mimo leczenia. Choruję na boreliozę (rumien 14 lat temu, nie leczona) i mam podejrzenie chorób autoimmunologicznych, insulinoopornosc i subkliniczna niedoczynność tarczycy. Ciągle mi zimno, dreszcze, od wiosny do jesieni to dramat. Tomograf miałam 2 lata temu, wyszła powiększona trzustka, ale taka moja budowa. Gastroskopia ok oprócz diagnozy Nerd. Miałam przewlekłe zapalenia pęcherza, ale wyniki są ok, ciśnienie raczej niskie. Z czego mogą być takie wartości? Mój lekarz nie umie odpowiedzieć.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania. To bardzo ważne postępowanie profilaktyczne, aby w porę wychwycić wszelkie nieprawidłowości.

Możliwe, że obecne przewlekłe schorzenie, jakim jest borelioza przyczyniła się do podwyższonej amylazy oraz wapnia w surowicy krwi. Jednakże warto wykonać dalszą diagnostykę, aby móc wykluczyć inne choroby.

Przyczyn podwyższonej amylazy należy przede wszystkim szukać w chorobach trzustki oraz w zaburzeniach metabolicznych. Zwiększona wartość tego enzymu mogłaby wynikać z cukrzycy, kwasicy ketonowej, chorobach żołądka oraz jelit. Zdarza się również sytuacja, że amylaza wzrasta przy niektórych chorobach autoimmunologicznych.

Zalecamy w miarę możliwości wykonanie USG jamy brzusznej oraz tomografii komputerowej wraz z kontrastem. Taki obraz pozwoli na dokładniejszą ocenę trzustki. Każdy wynik powinien następnie skonsultować lekarz gastrolog lub endokrynolog, który będzie mógł podjąć decyzję o dalszych krokach.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/amylaza-we-krwi

https://portal.abczdrowie.pl/amylaza-w-moczu

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-trzustki

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-trzustki-charakterystyka-narzadu-rodzaje-chorob-i-objawy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.