Dlaczego mam taki wynik badania krwi w ciąży?

Witam, przy wyniku oznaczania grupy krwi pojawiła się następująca informacja: 1. Przeciwciała odpornościowe do antygenów krwinek czerwonych: OBECNE. oraz: 2. BTA: dodatni. Moja grupa krwi to A rh-, grupa krwi męża to 0 rh- Spodziewamy się dziecka, jest to moja pierwsza ciąża, aktualnie jestem w 5tym jej tygodniu. Nigdy nie poroniłam, nie była przeprowadzana na mnie transfuzja krwi oraz żaden zabieg medyczny, po którym przeciwciała mogły się wytworzyć. Skąd więc są obecne? Co to oznacza w mojej sytuacji? Czy istnieje jakieś ryzyko dla płodu, jeśli tak to jakie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zgodnie ze standardową diagnostyką wykonała Pani badanie w kierunku przeciwciał odpornościowych do krwinek czerwonych. Badanie to wykonuje się najczęściej u kobiet ciężarnych w celu zdiagnozowania potencjalnego konfliktu serologicznego pomiędzy matką a płodem. Celem tych badań jest wczesne wykrycie alloprzeciwciał odpornościowych, które mogłyby być przyczyną niszczenia krwinek płodu. Z informacji przez Panią podanych wynika, że w Państwa przypadku może dojść do konflitku w układzie AB0. Najczęściej dotyczy on kobiet o grupie krwi 0, w tym przypadku taką grupę ma Pani mąż. Dokładnej i rzetelnej interpretacji badania powinien dokonać lekarz ginekolog, on także zaleci dalsze postępowanie. Tu przeczyta Pani szczegółowy opis postępowania w takiej sytuacji:

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/przeciwciala-odpornosciowe-w-badaniu-krwi

https://zdrowie.parenting.pl/przeciwciala-odpornosciowe

https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-wystepuje-konflikt-serologiczny

W artykułach spotka Pani informację, że przeciwciała układu AB0 nie uszkadzają krwinek płodu tylko je opłaszczają, tak więc objawy tego konfliktu są łagodniejsze niż w przypadku konfliktu w układzie RhD i dają o sobie znać dopiero po porodzie. Wykrycie konfliktu serologicznego pozwala na wczesne jego rozpoznanie i zastosowanie odpowiedniego leczenia, co przyczynia się do optymalnej opieki nad płodem. Proszę zgłosić się z wynikami badań do ginekologa i w spokoju przeżywać kolejne miesiące ciąży. Życzymy powodzenia na drodze macierzyństwa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.