Dlaczego mam te parcia na stolec?

Hej. Lepiej będzie jak opiszę mój problem w punktach. 1. Wstaję rano i czuję parcie na stolec więc idę na toaletę ale wydałam tylko 1 Bobka prę dalej ale nic nie idzie 2. Po ok.20 min parcia wychodzę lecz nie mogę dalej funkcjonować ponieważ wciąż czuję parcie i jeżdżenie w żołądku 3. Po ok.5 minutach wracam na ubikację i prę. Wychodzą ze mnie 2-3 brudne gazy płynne lecz jest to mała ilość stolca. 4. Wstaję i za chwilę się dosłownie ze mnie leje-nie jest to nietrzymanie stolca ponieważ jestem tego świadoma ale nie zdążam do toalety. Tak miałam od tygodnia a gdy udałam się do przychodni wczoraj to u lekarza podczas wywiadu medycznego zachciało mi się bardzo lecz musiałam wytrwać. Nie wytrwałam. Powiedziałam lekarzowi że się wypróżniłam do spodni stałym twardym wręcz kałem a on mi powiedział żebym wróciła czysta. Nie wróciłam więc pytam co to mogło być?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani obawy związane ze stanem swojego zdrowia. Na pewno w pierwszej kolejności powinno się ustalić przyczynę takiej dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Istnieje przypuszczenie, że mogły wystąpić u Pani choroby jelit na tle zapalnym, powodując nieregularność wypróżnień i problemów związanych z parciem i nietrzymaniem stolca.

Możliwe, że przyczyną takich objawów są schorzenia czynnościowe jelit, jak celiakia, czy choroba Leśniowskiego – Crohna, czy chociażby zespół jelita drażliwego.

Proponujemy Pani konsultację stacjonarną z lekarzem gastrologiem, który po dokładnym wywiadzie i badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym postępowaniu oraz diagnostyce.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/stany-zapalne-jelit

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

https://portal.abczdrowie.pl/nie-tylko-jedzenie-moze-powodowac-problemy-sprawdzamy-nietypowe-przyczyny-zespolu-nieszczelnego-jelita

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-ze-stolcem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.