Dlaczego mam ten świąd skóry łydek?

Od 3 dni swędzią mnie łydki. Zaczęło swędzi mnie w niedzielę pod wieczór jak rozmawiałam z koleżanką na herbacie. Biorę lamitrin od 4 lat na epilepsje. Nie mam żadnych skutków ubocznych. Robiłam badania w tamtym roku późną jesienią i było wszystko w porządku.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

świąd łydek może mieć kilka przyczyn. Z Pani relacji zawartej w pytaniu wynika, że swędzenie trwa od kilku dni. Leczy się Pani na epilepsję, ale obecne wyniki badań były prawidłowe. Preparaty, które stosuje Pani w leczeniu tej choroby przewlekłej, nie powinny wywoływać takich objawów.

Możliwe, że Pani skóra jest po prostu przesuszona albo ma skłonności do alergii. Warto spróbować zastosować preparaty hipoalergiczne, bez zapachu i substancji drażniących, aby mocniej skórę nawilżyć. Oczywiście trzeba także dbać o nawodnienie od wewnątrz, czyli o odpowiednią ilość spożywanych płynów. Jeśli to nie przyniesie skutku, to można zastanowić się nad wykonaniem badań w kierunku krzepliwości krwi. Niejednokrotnie zdarza się, że świąd skóry kończyn, potem przekształca się w ciężkość i bolesność nóg, co może być początkiem choroby zakrzepowej. Wszystkie badania powinny być wykonywane pod okiem lekarza i na jego zlecenie. Jeśli będzie to konieczne, to specjalista także zleci wykonanie Dopplera naczyń kończyn dolnych. Można oczywiście także podjąć kontakt z lekarzem neurologiem, który prowadzi Pani leczenie. Nie można wykluczać, że takie objawy mają związek z samą chorobą, a niekoniecznie ze stosowanym przez Panią leczeniem. Zachęcamy zatem do podjęcia stosownych działań. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/uciazliwe-swedzenie-skory

https://portal.abczdrowie.pl/swedzenie-skory-najczestsze-przyczyny-alergie-choroby https://portal.abczdrowie.pl/epilepsja

https://portal.abczdrowie.pl/padaczka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.