Dlaczego mój oddech brzydko pachnie?

Witam. W ostatnim czasie zauważyłem u siebie strasznie nieprzyjemny zapach oddechu, gazów oraz kału. Pomimo częstego i regularnego mycia zębów, żucia gum czy czegokolwiek to nie ustaje i nawraca chwilę po spożyciu czegokolwiek do jedzenia/picia. Problem ten występuje codziennie, nieustannie przez tydzień.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przyczyn nieświeżego oddechu jest wiele. Może być on związany zarówno z niewłaściwą higieną jamy ustnej lub nieodpowiednią dietą, ale również z chorobami jamy ustnej: pojawieniem się próchnicy, grzybicy jamy ustnej, zapalenie dziąseł lub chorób przyzębia.

Dobrze więc byłoby udać się do stomatologa i wykonać przegląd, aby ewentualnie wykluczyć tę przyczynę. Jeśli dentysta nie zauważy powiązań między nieprzyjemnym zapachem z ust ze stanem jamy ustnej, to przyczyn będzie trzeba szukać gdzie indziej. W tym celu proszę odwiedzić lekarza ogólnego, który w razie potrzeby pokieruje dalej.

Nieświeży oddech pojawia się bowiem w przypadku chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, choroby nerek lub wątroby, a także infekcji górnych dróg oddechowych lub schorzeń laryngologicznych. Czasem związany jest on także z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi co może mieć w Pańskim przypadku odzwierciedlenie również w zapachu kału oraz gazów.

Być może zainteresuje Pana artykuł poruszający ten temat: https://portal.abczdrowie.pl/zapach-z-ust-moze-zdradzac-na-jakie-choroby-cierpisz.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.