Dlaczego mój sen się tak bardzo rozregulował?

Witam! Mam 20 lat w tym roku , ukończyłem technikum w kwietniu. Chciałbym się podjąć pracy, jednak z obawy przez mój tryb snu nie podejmuję jeszcze konkretnych działań. Mianowicie niezależnie od godziny o której kładę się spać czy to 20 czy 23 czy 1 w nocy śpię bardzo długo i budzę się o godzinach popołudniowych najczęściej 15-18. Dzisiaj tj. 28.07.2022r. obudziłem się o godzinie 15:30 mimo, że poszedłem spać około godz. 23 czy jest na to jakiś sposób? Wytłumaczenie? Odkąd ukończyłem szkołę ciągle się to dzieje, nie mogę wstać ani o 6 ani o 9 wogóle nic. Kończą mi się pomysły i przez to jak muszę coś zrobić na drugi dzień potrzebuje zarywać nockę aby nie zasnąć , "wspomóc" się energetykiem i kawą aby ostatkami sił jeszcze komunikować z światem żywych. Czy powinienem udać się do jakiegoś konkretnego lekarza bądź wykonać konkretne badania?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Dziękujemy za zadanie pytania na naszym serwisie. Słusznie, że szuka Pan pomocy.

Zaburzenia rytmu snu, które Pan opisują wymagają kontaktu z lekarzem, ponieważ uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, utrudniają komunikację i osłabiają zdolności poznawcze. Na początek może Pan udać się do lekarza rodzinnego, aby otrzymać skierowanie na podstawowe badania, jak morfologia. Konieczna może się również okazać wizyta u psychiatry oraz neurologa.

Długi sen może być symptomem zaburzeń metabolicznych, problemów z tarczycą (nadczynność tarczycy) czy zespołów bólowych.

Wspomina Pan, że problemy zaczęły się, kiedy ukończył Pan szkołę. Proszę się wobec tego zastanowić, czy zaburzenia snu nie się wynikiem stresu związanego z wkroczeniem w nowy etap życia. Hipersomnia, czyli zbyt długi sen, może być również jednym z objawów depresji.

Zachęcamy przy tym do zapoznania się z prostymi sposobami, które mogą pomóc zawalczyć o dobry sen:

https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-sen

https://portal.abczdrowie.pl/5-madrych-rzeczy-ktore-powinienes-zrobic-przed-snem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.