Dlaczego nie mam regularnego okresu?

Witam, mam 23 lata i od paru lat nie mam regularnego okresu, a czasem mam nawet przerwę kilku miesięcy (najdłużej 5 miesięcy). Zauważyłam, jak jestem w stresie lub bardzo zdenerwowana, dostaję na drugi dziń okres. Zrobiłam badnie krwi i hormonale - wszytkie wyniki są dobre, w normie, oprócz: AST (got) mam 8, a noma to 13-35, i też prolactin - mam 1362,7, a norma to 25-628. Ten wynik bardzo mnie wystaszył. Wiem, że to hormon, którego mam 2 razy za dużo. Dodam, że nie używam żadnych tabletek hormonalnych. Co moje wyniki znaczą? I czy coś może mi pomóc zmnejszyć ilości tych hormonów? Dziękuję, dorit.
23 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

ALT jest enzymem, którego aktywność we krwi wzrasta, kiedy dochodzi do uszkodzenia komórek wątroby. Nie należy się przejmować tym, że Pani wynik jest poniżej normy - stan taki jest zupełnie prawidłowy.

Jeśli chodzi o prolaktynę, to wydaje się, że to właśnie nadmiar tego hormonu (tzw. hiperprolaktynemia) jest przyczyną Pani nieregularnego miesiączkowania. Koniecznie należy zgłosić się do endokrynologa, który zdiagnozuje przyczynę tego stanu. Wtedy dopiero będzie możliwe podjęcie leczenia.

Hiperprolaktynemia jest najczęściej spowodowana gruczolakiem przysadki mózgowej, czasem pojawia się jako reakcja organizmu na pewne bodźce (stres, sen, stosunek seksualny), wynikać może także z niedoczynności tarczycy. Ustalenie przyczyny w każdym przypadku jest możliwe dopiero po wykonaniu niezbędnych badań.

Pozdrawiam.