Dlaczego odczuwam ten ból głowy?

Dzień dobry. Od jakiegoś czasu boli mnie głowa. Nie jest to ostry i silny ból , raczej dziwne uczucie z tyłu głowy. Czasem odczuwam wrażenie jakby lekkich zawrotów głowy. Po konsultacji z ginekologiem odstawiłam tabletki antykoncepcyjne, które brałam przez około 3 lata (przerwa trwa dopiero 8 dni). Dodam, że wykonywałam w tym czasie badania krwi, krzepliwości itd i nigdy nie było przeciwskazań. Teraz jednak boje się, że w związku z tym mogę mieć jakieś poważniejsze powikłania i dziwne uczucie w głowie jest tego pierwszym objawem (udar, wylew, zakrzepy). Czekam na wizytę u neurologa i wykonanie badań m.in d dimerów, ale martwię się, że termin za 2 tyg jest dość odległy . Wcześniej ze względu na dużą ilość stresu i gorsze samopoczucie przeszłam badania kardiologiczne, ale tutaj nie wykazano żadnych nieprawidłowości, ciśnienie w normie. Czy faktycznie to tabletki mogą być powodem występujących dolegliwości i czy teraz po ich odstawieniu nie powinnam się martwić o skutki uboczne, czy nadal jest ryzyko,?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Domyślam się, na podstawie Pani słów, że ból głowy mocno Panią niepokoi, oprócz oczywistego dyskomfortu wynikającego z samej dolegliwości.

Bardzo trudno jest podpowiedzieć Pani cokolwiek na temat etiologii bólów, których Pani doświadcza na odległość, na podstawie krótkiego opisu sytuacji. Bóle głowy są objawem nieswoistym, co oznacza, że ich źródło może być bardzo zróżnicowane.

Proszę się jednak nie niepokoić, szybka reakcja i wizyta u lekarza jest konieczna w sytuacji, gdy ból głowy jest nagły i gdy współwystępują z nim objawy takie jak wymioty, gorączka, utrata przytomności, zaburzenia widzenia. Najczęściej jednak trzeba działać systematycznie i po kolei wykluczać różne opcje. Bardzo możliwe, że w celu uzyskania diagnozy będą potrzebne spotkania z lekarzami kilku specjalności i wykonanie badań, które zalecą.

Do najczęstszych bólów głowy należą migrena oraz napięciowe bole głowy. Ostatnie są wywoływane przez długotrwałe napięcie emocjonalne, stres lub niezdrowy tryb życia, jak mało snu, nieodpowiednia dieta. Wspomniała Pani o tym, że w ostatnim czasie doświadczyła wiele stresu. Proponuję w związku z tym przyjrzeć się możliwości psychosomatycznego podłoża bólów głowy. Proszę spróbować zaobserwować, kiedy ból głowy się pojawia, czy przed epizodami bólu nie wydarza się cokolwiek, co Panią stresuje?

Podpowiadam, by omówiła Pani swój problem z lekarzem rodzinnym, prosząc o sugestię odpowiednich badań oraz skierowanie do stosownych specjalistów.

Zapraszam do zapoznania się z artykułami na ten temat:

https://portal.abczdrowie.pl/napieciowy-bol-glowy-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/bole-glowy-naczynioruchowe

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/napieciowy-bol-glowy

Pozdrawiam serdecznie i życzę Pani szybkiego powrotu do dobrostanu fizycznego i psychicznego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.