Dlaczego pęcherzyk ciążowy jest mniejszy niż powinien?
Mam 26 lat. Ostatnią miesiączkę miałam 08.11.2010 r. (cykle regularne 28-29 dni). Dziś, tj. 16.12.2010 r., po pozytywnym wyniku testu ciążowego, byłam u lekarza na badaniu USG, które pokazało pęcherzyk ciążowy, ale za mały o tydzień, w stosunku do ostatniego okresu i wygląda na 4 tydzień.

Odpowiedź eksperta: Lekarz Aneta Zwierzchowska
Witam! Jeśli rzeczywiście ma Pani regularne cykle i nigdy nie zdarzyło się kilkudniowe opóźnienie miesiączki, to istnieje poważne ryzyko, że ciąża nie rozwija się w odpowiednim tempie i może zostać poroniona. Niestety nie mamy na to wpływu, takie poronienia wynikają zwykle z wad rozwojowych płodu, powstających w sposób losowy.
Z drugiej strony zdarza się nieraz, że ciąża rozwija się nieco zbyt wolno na początku, by później nadrobić „zaległości”. W takich sytuacjach konieczna jest cierpliwość, ocena tempa zmian i rozwoju ciąży, gdyż ocena w jednym tylko momencie czasu, szczególnie gdy nie jesteśmy pewni daty zapłodnienia, bywa myląca.
Życzę Pani, by obawy się nie sprawdziły i pozdrawiam serdecznie!
Co to może oznaczać? Cykle mam regularne, więc sama już nie wiem:(
Bardzo dziękuję za odpowiedź i proszę o kolejną:) Byłam dziś u lekarza i pęcherzyk ma 17,5 mm, słyszałam serduszko:) a w dniu 18.12 miał tylko 0,65 mm bez zarodka.
Proszę o Pani opinię, czy wszystko jest ok, bo się martwię.
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Wyznaczanie daty porodu
Dzień dobry!
Oczywiście, że wszystko jest w porządku. Płód się rozwija. Serduszko bije.
Proszę o siebie dbać i dobrze się odżywiać.
Z poważaniem