Dlaczego picie dużej ilości zielonej herbaty szkodzi na nerki i wątrobę?

Jerzy, lat 50. Dziękuję za poradę w sprawie obniżania poziomu żelaza we krwi. Mam jednak pytanie i bardzo proszę o odpowiedź: Dlaczego picie dużej ilości zielonej herbaty szkodzi na nerki i wątrobę? Pozdrawiam, Jerzy
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Powszechnie znany jest korzystny wpływ zielonej herbaty na organizm ludzki. Według wielu badaczy poprawia ona czynność zarówno wątroby, jak i nerek. Jednak tak, jak w przypadku każdego innego pokarmu czy napoju, nie należy popadać w skrajność i spożywać jej w nieograniczonych ilościach.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego New Jersey badali wpływ polifenoli, czyli przeciwutleniaczy zawartych w zielonej herbacie, na nerki i wątrobę zwierząt doświadczalnych. Zaobserwowali oni, że podawane w dużych ilościach powodują one uszkodzenie tych narządów. Uspokoili jednak miłośników zielonej herbaty stwierdzeniem, że spożywanie dziesięciu filiżanek naparu dziennie nie jest szkodliwe.

Pozdrawiam.