Dlaczego przeszczep narządów jest lepszy od żywego dawcy?

Mówi się, że nerki przeszczepione ze zwłok są gorsze - z czego to wynika?
ponad rok temu

Nerka pobrana od żywego dawcy jest w doskonałej kondycji i niemal od razu jest wszczepiana biorcy. Z tego powodu czas kiedy pozostaje bez krwi a tym samym bez tlenu i substancji odżywczych jest bardzo krótki.
Nerki pobrane ze zwłok zwykle pochodzą od ofiar wypadków, które wcześniej były we wstrząsie, były reanimowane a to wszystko bardzo negatywnie wpływa na kondycję nerek. Dodatkowo rzadko biorca jest w tym samym szpitalu co dawca i trzeba nerkę zamrozić i transportować. Oznacza to, że czas kiedy nerka pozostaje bez dopływu tlenu i substancji odżywczych jest bardzo długi i dochodzi kilku/kilkunastu godzin. To wszystko sprawia, że czas przeżycia nerek ze zwłok jest dużo krótszy niż tych od żywych dawców.