Dlaczego w sytuacjach społecznych odczuwam silny stres?

Witam moim problemem jest to że w sytuacjach społecznych odczuwam silny stres. W domu czuję się ok. Uczę się i pracuję ale kosztuje mnie to dużo nerwów. Idąc ulicą mam wrażenie że wszyscy na mnie patrzą nawet jak jedzie auto z naprzeciwka to mam wrażenie że kierowca na mnie patrzy i jestem przez niego negatywnie oceniany. Nie wiem gdzie skierować wzrok. Byłem na 3 miesięcznej terapii grupowej ale to nic nie pomogło bo nie potrafiłem się otworzyć.

Mgr Dariusz Pysz-Waberski

Witam

Myślę, że może Pan odczuwać stres i niepokój w sytuacji społecznych ponieważ obawia się Pan ich oceny.Możliwe, że brakuje Panu pewności siebie. Jeśli na terapii grupowej było Panu trudno się otworzyć i dzielić swoimi trudnościami to proszę spróbować terapii indywidualnej. Możliwe, że będzie się łatwiej otworzyć, oczywiście na to potrzeba też czasu, musicie się poznać, każdemu jest trudno od razu rozmawiać o swoich problemach.

pozdrawiam serdecznie
Kamila Jakubowska

Witam serdecznie,
To, o czym Pan pisze na pewno jest uciążliwe. Odczuwanie stresu w sytuacjach społecznych nie pojawia się bez powodu. Warto zastanowić się, kiedy takie stany się zaczęły (czy wydarzyło się coś konkretnego czy też nie).
Terapia grupowa w Pana przypadku mogła być bardzo stresująca, z uwagi na trudności, z jakimi Pan się boryka. Polecałabym skorzystanie z psychoterapii indywidualnej.

Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA