Dlaczego zmieniły się wymiary LCEDD?

Witam. Mam 64 lata. Jestem pacjentem kardiologicznym. Mam stymulator serca. Od dawna nurtuje mnie pytanie dlaczego w USG serca wymiary LVEDD kilka lat temu miałam w granicach 46-47mm . Ok dwa lata później nagle LVEDD 39mm /tak stwierdziła osoba badająca. W 2016 roku sprawdzono w trakcie badania że LVEDD wynosiło j/w to stwierdzono że teraz wynosi 44mm. Czy te badania robią na chybił trafił? Zaznaczam,że robione w szpitalu. Czy możliwe są takie wahania? Z 47mm maleje do 39 mm i na odwrót?

Lek. Tomasz Budlewski

Czy badania były wykonywane na tym samym aparacie przez ta sama osobę? Pomiary mogą się różnic między sobą