Do jakiego lekarza się udać?

Witam, mam na imię Agnieszka i mam 22 lata. Mam problem, gdyż nie wiem do jakiego lekarza się udać. Studiuję w Warszawie (jestem z innego województwa niż mazowieckie) i z racji tego mam zapewnioną bezpłatną opiekę internisty na legitymację... Nie wiem czy tylko internisty? Zależy mi na bezpłatnej wizycie, lecz nie wiem, czy jednak nie będę musiała się udać gdzieś do jakiegoś specjalisty i zapłacić? Czy może też, jeżeli dostanę skierowanie, to nie będę musiała płacić? Pochodzę z małej miejscowości i jakoś zawsze omijałam lekarza szerokim łukiem, dlatego nie wiem nic na temat tych wszystkich formalności. A może wizyta tylko u internisty wystarczy??? Więc problem jest taki... 4 tygodnie temu, przed świętami, złapało mnie jakieś przeziębienie, czy nawet lekka grypa... Trwało to dość długo, więc w końcu poszłam do lekarza, przypisano mi antybiotyk. Wyzdrowiałam po 2 tygodniach. Przez 3 ostatnie dni tej choroby złapało mnie straszne rozwolnienie. Od tego rozwolnienia i końca tamtej choroby minęły już kolejne dwa tygodnie. Jednak to rozwolnienie bardzo podrażniło mój odbyt. Najpierw czułam mocne pieczenie po wypróżnieniu, a teraz swędzi mnie zrówno w okolicy odbytu, jak i w okolicy pochwy. Myślałam, że to tak jak zwykle samo przejdzie, lecz niestety... 2 tygodnie i cały czas mnie swędzi (w tym przez tydzień miałam okres). Raz, na początku, jeszcze przed okresem, nawet zauważyłam krew na papierze toaletowym. Więc nie wiem, gdzie teraz się udać? Bo wydaje mi się, że w końcu gdzieś muszę... Oprócz tego mogę jeszcze dodać, że już przez długi, długi czas mogę u siebie na pochwie zaobserwować biały nalot, o nieprzyjemnym zapachu, lecz nie miałam z tym żadnego problemu, więc nawet się nad sprawą nie zastanawiałam... W październiku z kolei czułam ból w okolicach lewego jajnika i miałam straszne problemy z gazami, jednak, gdy zaczęłam się zdrowiej odżywiać, piłam codziennie butelkę wody z cytrynką, to jakoś te dolegliwości przeszły... Chyba oczyściłam organizm, i jakoś wzdęcia mnie opuściły, już później też się tymi objawami nie przejmowałam... Bardzo proszę o radę w tych kwestiach... Z poważaniem, Agnieszka

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Objawy, które Pani podaje, mogą wskazywać na zakażenie drożdżakowe Candida albicans pochwy i jelita grubego. Wiadomo, że najważniejszym czynnikiem predysponującym do rozwoju drożdżycy, jest częste przyjmowanie antybiotyków. Leki te powodują eliminację lub ograniczenie naturalnej flory bakteryjnej pochwy i jelita, prowadząc do nadmiernego namnażania się drożdżaków chorobotwórczych. Diagnostyka kandydozy polega na wykonaniu posiewu kału i wydzieliny z pochwy. W leczeniu stosujemy doustnie leki przeciwgrzybicze przez 7 do 14 dni. Zalecam Pani wizytę u lekarza internisty i ginekologa.