Do jakiego lekarza się udać przy tych problemach trawiennych? [PORADA EKSPERTA]

Bardzo proszę o pomoc. Od wielu lat mam problemy z trawieniem. Kilka lat temu wyeliminowałam z diety całkowicie mleko i gluten, bo spożywanie tego powodowało u mnie silne problemy z trawieniem i na jakis czas odczulam ulge i mogłam normalnie funkcjonować. Po jakims czasie zawartość cukru w posiłkach powodowała u mnie takie same objawy jak po mleku i glutenie, wiec i to odstawilam do minimum. Jem zdrowo, lekkostrawnie, male posilki w duzych odstepach czasu, ale problem z trawieniem powrócił. Teraz cokolwiek nie zjem mam silne wzdęcia, zatwardzenie, nieprzyjemny zapach z ust, a nawet skóry przez co czuje sie ciagle przemeczona, mam problemy ze skórą. Odstawilam blonnik i wysokoweglowodanowe posilki, ale nic nie pomaga. Jakie badania powinnam wykonac i do jakiego specjalisty się udać?

Dzień dobry, najlepiej udać się do lekarza POZ, który wypisze skierowanie na badania diagnostyczne oraz skierowanie do lekarza gastroenterologa. Problemy ze skórą i zmęczenie mogą między innymi wynikać z niedoborów pokarmowych, a te są możliwe przy długotrwałym stosowaniu diet eliminacyjnych bez ich zbilansowania (przykładowo - przy ograniczeniu lub wykluczeniu produktów mlecznych z diety należy zadbać o inne źródła pokarmowe wapnia, witaminy B2, B12, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, w tym witaminy D). Objawy, które pani opisuje, mogą mieć różne przyczyny - mogą być to nietolerancje pokarmowe, schorzenia układu pokarmowego, konieczna będzie więc dokładna diagnostyka - badania krwi, badania na nietolerancje pokarmowe, badanie stanu układu pokarmowego. Odpowiednie badania powinien wyznaczyć lekarz.
Po wystawieniu diagnozy, w tym potwierdzeniu lub wykluczeniu nietolerancji pokarmowych, wskazane będzie odpowiednie dostosowanie diety - zarówno pod kątem niedoborów składników odżywczych, jakie może pani mieć, stopnia tolerancji poszczególnych produktów, objawów ze strony układu pokarmowego, jak i stanu zdrowia. Zapraszam na konsultacje dietetyczne. Kontakt - mail: justynabielka.dietetyk@gmail.com, nr telefonu: +48 574 144 549, FB: Justyna Bielka-Dietetyk.