Dobowa zbiórka moczu a stosowanie Euthyroxu

W dobowej zbiorce moczu mam 169 kortyzolu .2 lata używam euthyroks na tarczyce/guzek/Czy przy takim wyniku można dalej brac euthyrox/67.5 i czy trzeba leczyc i czym ten kortyzol w moczu jak jest zawyżony o 40 jednostek nie wiem jak się pisze te jednostki w jakich j,miary.

Dobry wieczór,

Stosowanie Euthyroxu celem zmniejszenia wielkości "guzka" tarczycy to stara szkoła i przez współczesną endokrynologię - metoda ta uznana jest za bardzo mało skuteczną i w wielu przypadkach zupełnie nie uzasadnioną. Proszę oznaczyć sobie TSH, bo może Euthyrox zalecił Pani lekarz po prostu z powodu niedoczynności tarczycy. Nieznacznie podwyższony poziom kortyzolu w DZM nie powinien stanowić większego problemu. Celem wykluczenia hiperkortyzolemii powinna Pani jednak wykonać test hamowania z 1 mg Dexametazonu (badania można wykonać ambulatoryjnie) .
Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz