Duszności i pocenie się a wynik RTG klatki piersiowej

Proszę o interpretację opisu RTG klatki piersiowej, od 3 tygodni męczą mnie duszności i pocę się nawet podczas spokojnego spaceru, pół roku temu przechodziłem zapalenie płuc. Poniżej opis RTG: ''Widoczne naczynia plucne w prawym dolnym placie (strefie), z minimalnymi atelektazjami (niedodma) po obu stronach przypodstawnie. Poza tym jasne pola plucne i przestrzenie oplucnowe, bez przetrwalych zageszczen. Nie ma oznak aktywnej ani przebytej gruzlicy. Normalny kontur sercowo-srodpiersiowy."

Opis radiologiczny zdjęcia klatki piersiowej może sugerować niecałkowite rozprężenie się płuc po przebytym zapaleniu co może być przyczyną duszności.Wskazane byłyby ćwiczenia oddechowa. Na przykład kilkakrotne w ciągu dnia dmuchanie przez cienki wężyk/np. przewód do kroplówek/ długości około 40 cm zanurzony w butelce 1,5 litrowej wypełnionej w 3/4 wodą. tak aby powstawały bąbelki .W ćwiczeniu nie chodzi o szybki ale o jak najdłuższy wydech.Jest to świetnie sprawdzona metoda na poprawę wentylacji płuc.
Niezależnie od tego należałoby wykonać badanie spirometryczne.