Działanie probiotyków na ból brzucha

Witam. Rok temu miałam często ból brzucha - choć nic mi nie dolegało - dlatego zaczęłam brać probiotyki w tabletkach i problem zniknął. Teraz zrobiłam sobie przerwę i od 2 miesięcy nie przyjmuję żadnych preparatów tego typu, a problem bólu brzucha nie wrócił. Zastanawiam się, czy to dlatego, że te bakterie jeszcze działają, czy po prostu tak wyszło i problemy ustąpiły same z siebie, bez związku z przyjmowanymi probiotykami. Czy istnieje możliwość, że te środki pomogły bardziej na psychikę?

Bakterie dostarczone do pani przewodu pokarmowego nie mają "czasu działania". One po prostu skolonizowały pani przewód pokarmowy i się tam rozmnażają, tworząc normalną florę bakteryjną, która "nie zostawia miejsca" dla bardziej chorobotwórczych drobnoustrojów. Oczywiście jest też prawdopodobne to co pani napisała, i dysfunkcje miały inne przyczyny, które ustąpiły.