Jadłospis rocznego dziecka

Witam, chciałabym się dowiedzieć od specjalisty, jak powinien wyglądać dzienny jadłospis rocznego dziecka? Czy można podawać mu już stały pokarm jak dorosłym? Chciałabym wprowadzić zmiany w jadłospisie mojego rocznego dziecka, ale nie wiem, co konkretnie i w jakich ilościach powinnam mu podawać. Czy jadłospis rocznego dziecka może być zbliżony do jadłospisu dorosłej osoby? Czy w jadłospisie rocznego dziecka mogę uwzględnić dania, które przygotowuję dla reszty rodziny? Nie chciałabym szukać informacji na ten temat na forum, bo wydaje mi się, że jadłospis w przypadku rocznego dziecka ma znaczny wpływ na jego rozwój i dlatego zależy mi na opinii specjalisty w tym zakresie. Proszę o podpowiedzi dotyczące żywienia dzieci, jakie składniki i substancje powinnam uwzględnić w jadłospisie rocznego dziecka. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam!
Jeśli dziecko jest karmione piersią najlepiej wzorować się poniższym modelem żywienia. Dziecko między 11-12 miesiącem życia powinno być karmione piersią na żądanie. Oprócz tego warto zadbać, aby jadłospis dziecka zawierał: obiad z 2 dań: zupa jarzynowa z kaszką glutenową + jarzynka z gotowanym mięsem (rybą 1-2 razy w tygodniu), ewentualnie z ziemniakiem lub ryżem i całe jajko (3 - 4 razy w tygodniu). Produkty zbożowe (kaszki/kleiki glutenowe i bezglutenowe, pieczywo, biszkopty, sucharki) łączone z produktami mlecznymi (np. mleko modyfikowane, twarożek, jogurt 5, kefir – kilka razy w tygodniu). Podajemy również przecier lub sok owocowy (nie więcej niż 150 g).
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska