Dziewczynka 11 lat, a nadwaga?

Witam, Moja jedenastoletnia córka waży 60 kg przy wzroście 164cm. Wiem, że to za dużo ale ona nie chce nas słuchać i obraża się przy każdej próbie rozmowy. Proszę napisać jaka jest odpowiednia waga dla takiej dziewczynki.

Witam Panią,

Pani córka jest bardzo wysoka - jej wzrost na siatkach centylowych znajduje się  powyżej 97 centyla, co oznacza, że córka jest wyższa niż 97% jej rówieśniczek.

Jeżeli chodzi o jej wagę to w tej chwili jej BMI przekracza nieznacznie 90 centyl, co oznacza, ze występuje u niej nieznaczna nadwaga. Ale juz pozbycie się 2-3 kg spowoduje, ze jej waga znajdzie się w granicach normy.

Aby córka mogła skutecznie pozbyć się tych kilku zbędnych kg wystarczy wprowadzić zmiany w jej jadłospisie i zwiększyć aktywność fizyczną.
Jeżeli chodzi o nawyki żywieniowe to bardzo ważna jest regularność posiłków - koniecznie trzeba jeść śniadanie, kolejne posiłki (5 niewielkich), średnio co 3 godziny. Ważne też jest, aby córka odżywiała się zgodnie z piramidą zdrowego żywienia - szczegółowe wskazówki znajdzie Pani w załączniku:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...
Bardzo istotne jest również wyeliminowanie produktów niepożądanych, przede wszystkim produktów typu fast food, chipsów, słodyczy i napojów gazowanych.

Jeżeli chodzi o aktywność fizyczną to zaleca się, aby być w ruchu minimum pół godziny dziennie. To bardzo ważny sprzymierzeniec w pozbywaniu się zbędnych kg, dlatego proszę zachęcać córkę do ruchu, najlepiej, żeby wybrała aktywność, którą lubi, bo bardzo ważna jest systematyczność.

Wprowadzenie tych zmian spowoduje pozbycie się kilku nadmiarowych kilogramów, a także będzie dobrą inwestycją w przyszłość, gdyż zdrowe nawyki żywieniowe i aktywny styl życia zapobiegają nadwadze i otyłości.

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska