Helicobacter Pylori w 16 tygodniu ciąży

Witam Córka jest w ciąży w 16 tyg i wykryto u niej bakterię helikobakter ma zapisaną terapię lekami pantoprazol 40mg clarithromycin 500mg amoxicillin 1000mg 2x na dobę Czy w ciąży można brać te leki i czy w takich dawkach nie szkodząc dziecku? Pytam, ponieważ córka mieszka w Niemczech i lekarz ogólny zapisując jej te leki nie do końca wiedział czy pantoprazol i clarithromycin mógł jej zapisać, prosił aby skonsultowała to z swoim ginekologiem a ginekolog również nie bardzo orientuje się?

Witam! Sama infekcja H.pylori nie stanowi wskazania do leczenia. Szacuje się bowiem że nosicielem bakterii jest około 80% populacji. Jej eradykację przeprowadza się jedynie w przypadku obecności choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy. Klarytromycynyna jest lekiem przeciwwskazanym w ciąży. Pantoprazol i amoksycyklina mogą być natomiast stosowane tylko wówczas gdy istnieje taka konieczność.