Ile może trwać rozpacz po rozpadzie małżeństwa?

Witam, po 16 latach malzenstwa maz zakochal sie w innej,on ma 41 lat, od 2 lat kompletnie zatracil sie w sporcie.Trenuje kilka godzin dziennie, rodzine zaniedbywal. Byly o to klotnie. Spotkal tam kobiete, po kilku miesiacach rozmow i jego niezdecydowaniu odszedl do niej. Zostawil mnie z dziecmi. Mowi ze mnie kocha i zawsze bedzie, ze czuje sie za nas odpowiedzialny. Jest rozdarty, nie wie czy dobrze zrobil. Ja zyje w rozpaczy juz od 2 miesiecy,biore antydepresanty.Ile moze trwac taka rozpacz?

Przedłużająca się żałoba oraz pojawiające się obniżenie poczucia własnej wartości uniemożliwiające normalne funkcjonowanie i będące źródłem silnego cierpienia psychicznego nosi już cechy depresji. Zalecam konsultacje z psychiatrą i podjęcie psychoterapii jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego.

Psychologia

Długość trwania takiego stanu jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od wielu czynników, jednak jeśli znacznie obniża Pani jakość życia warto byłoby skorzystać ze wsparcia psychoterapeuty, które mogłoby pomóc Pani w radzeniu sobie z obecną sytuacją. Może Pani znaleźć takie wsparcie w poradni zdrowia psychicznego lub skorzystać z oferty prywatnych gabinetów.

Witam. Teoretycznie pół roku, ale to tylko model. To pytanie proszę zadać sobie, ponieważ odpowiedź na nie jest zależna od Pani, od emocjonalności, interpretacji, postawy. Polecam skorzystanie z pomocy i wsparcia psychoterapeuty, psychologa. Rozmowa ze specjalista z pewnością przyniesie ulgę i da możliwość pożegnania żalu. Pozdrawiam

Pani opis może sugerować, że Pani wciąż czeka na decyzję męża. Jego rozterki, niezdecydowanie oraz wyrażanie uczuć w stosunku do Pani powodują, iż tak naprawdę sytuacja nie jest jasna. Czy to koniec małżeństwa, czy jeszcze są szanse naprawy. Wydaje się Pani oczekiwać, że mąż w końcu się określi; w pewnym sensie trwać w zawieszeniu i zależności od decyzji męża. Swoimi deklaracjami mąż w pewnym sensie trzyma Panią niejako w "zanadrzu", nie daje odejść. To powoduje, że nie jest Pani w stanie rozpocząć procesu żałoby oraz odbudowywania swojego życia po stracie. Psychoterapia może Pani pomóc w zrozumieniu siebie w tej trudnej sytuacji, własnych oczekiwań oraz możliwości, a także odnaleźć poczucie sprawczości. To że mąż jest niezdecydowany nie oznacza, że Pani nie może podejmować własnych decyzji, niezależnie od niego.