Ile powinno być godzin odstępu pomiędzy przyjmowaniem antybiotyku i antykoncepcji?

Witam. Chciałabym się dowiedzieć, czy trzeba zachować odstęp między antybiotykami a antykoncepcją. Tabletki antykoncepcyjne biorę zawsze o 20.00, natomiast antybiotyki o 10.30 i 22.30. Specjalnie przez antybiotyki przesunęłam na tydzień tabletki antykoncepcyjne i biorę je o 19.30. Dzisiaj wzięłam ostatnią dawkę antybiotyku, jednak nie zawsze udawało mi się zachować tę 3-godzinną przerwę między antybiotykiem a antykoncepcją i była ona krótsza. Czy to oznacza, że tabletki są jeszcze bardziej osłabione i mogą się w ogóle nie wchłonąć? Czy powinnam przez to zabezpieczać się dodatkowo przez dłuższy okres niż przepisowe 7 dni po kuracji antybiotykowej? Nie wiem, czy ta przerwa miała jakieś znaczenie czy nie i nie daje mi to spokoju. Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Przerwa nie ma większego znaczenia. Jeśli antybiotyk zmniejsza działanie antykoncepcyjne tabletek, to należy stosować dodatkowe zabezpieczenie przez cały czas leczenia oraz 7 dni po jego zakończeniu.