Ile trwa wyleczenie się z bakterii clostridium difficile?

Moja mama została zabrana do szpitala z ostrą biegunką. Okazało się że jej przyczyną jest bakteria clostridium difficile. PO 12 dniowej kuracji antybiotykami w szpitalu podawanymi pompą do krwiobiegu jej stan znacznie się poprawił, ale biegunka całkowicie nie przeszła, utrzymuje się na poziomie 5-6 wypróżnień w ciągu doby. Po podaniu loperanu lub węgla zaraz zanika. Do tego dołączyło się zapalenie żył w prawej nodze, które się już cofa (ma podawaną heparynę). Jak długo trwa leczenie? Małgorzata

Leczenie antybiotykiem prowadzi się 10-14 dni. Niestety mogą pojawiać się nawroty choroby. Poza tym nawet jeśli wyeliminowano bakterię to może utrzymywać się nieżyt jelita z bólami, wzdęciami i luźnymi stolcami jeszcze kilkanaście dni do kilku tygodni. Wymaga to leczenia objawowego, odpowiedniego nawodnienia, odżywienia i ewentualnie podawania probiotyków. Czasami wykonuje się przeszczepienie flory bakteryjnej jelita grubego.