Interpretacja wyników badania USG jajników

Mam 32 lata. Opis badania USG jajników jest następujący: trzon macicy w położeniu pośrednim o wym. 41x37x45 mm, prawidłowej echogeniczności. Endometrium gr. 15 mm, dwuwarstwowe. Jajnik prawy 40x24 mm, w jego obrębie kilka echoujemnych struktur, największa 15 mm. Jajnik lewy o wym. 39x22 mm, o budowie drobnotorbielowatej. Widoczny płyn w zatoce Duglasa gr. 24 mm. Czy to coś poważnego?

32 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Obraz badania ultrasonograficznego przedstawiony przez Panią, wskazuje na kilka zmian litych zlokalizowanych w jajniku prawym. Nieprawidłowy jest też płyn w zatoce Douglasa. Przyczyn takiego obrazu może być wiele, od łagodnych zmian w jajniku po poważnejsze. Potrzebna będzie dalsza diagnostyka, zarówno obrazowa (powtórne badanie usg przezpochwowe, m.in. z oceną przepływów w zmianach), jak i oznaczenie markera nowotworowego CA 125. Możliwe, że będzie potrzebne poddanie się operacji w celu weryfikacji histopatologicznej podejrzanych zmian. Nowotwory jajnika są bardzo podstępną chorobą, często przebiegającą długo bezobjawowo, szybka diagnostyka i leczenie daje duże szanse na wyleczenie. Proszę pilnie zgłosić się z wynikiem do swojego ginekologa w celu podjęcia kroków do rozpoznania charakteru zmian i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.