Jak często powinno mierzyć się ciśnienie?

Jak często powinno się mierzyć ciśnienie? Czy są jakieś wytyczne? Ja często mierze ciśnienie nawet kilka razy dziennie pomimo, że wstając rano mam w okolicach 110/65. Ale potrafi mi również skoczyć pod wpływem emocji, a następnie po jakimś czasie znowu się obniża. Jak często więc mierzyć ciśnienie, żeby wyłapać moment ewentualnego rozwoju nadcisnienia, a nie wpaść w hipochondrie na tym punkcie? Myślę że wiele osób oprócz mnie chciałoby znać odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zdecydowanie nie ma sensu mierzenie ciśnienia kilka razy w ciągu dnia – po pierwsze wartości ciśnienia tętniczego krwi są zmienne i emocje mają wpływ na chwilowe wahania w parametrach takich jak puls, ciśnienie skurczowe czy rozkurczowe. Ale nie oznacza to jeszcze żadnych poważnych zaburzeń.

W przypadku osób młodych i zdrowych (a zwłaszcza gdy nie cierpią na choroby serca i układu krążenia) wystarczy pomiar 1-2 razy w tygodniu. O tym, czym jest nadciśnienie oraz niedociśnienie, a także jakie są wartości ciśnienia krwi optymalne przeczyta Pani szczegółowo w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/cisnienie-tetnicze-charakterystyka-normy-niedocisnienie-nadcisnienie.

Jeśli Pani chce, może Pani przez jakiś czas wykonywać pomiary 2 razy dziennie (np. rano i wieczorem) oraz odnotowywać wyniki w kalendarzu. To pozwoli na ustalenie średniej wartości dla ciśnienia tętniczego krwi i w razie takiej potrzeby będzie to dużą pomocą dla lekarza.

Być może pomocne będzie nasze wideo, wskazujące w jaki sposób należy mierzyć ciśnienie krwi, by pomiar był miarodajny: https://portal.abczdrowie.pl/mierzysz-cisnienie-sprawdz-czy-robisz-to-dobrze-wideo.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.