Jak dbać o ranę po zabiegu nacięcia ropnia?

Witam serdecznie. Miałem dziś zabieg nacięcia ropienia w okolicy kości ogonowej. Rana została otwarta, chirurg włożył do środka opatrunek jałowy nasączony w czymś antybakteryjnym. Pytanie czy zmieniać opatrunek muszę wyjąć to ze środka rany i wsadzić nowy? Jak to działa jak pielęgnować ranę?

Redakcja abcZdrowie

Witam, oczywiście opatrunek należy wymieniać, aby nie wdało się zakażenie. Chirurg powinien poinformować Pana o tym, jak dokładnie dbać o miejsce po zabiegu. Proszę sprawdzić, czy nie dostał Pan wypisu, w którym byłyby szczegóły dotyczące pielęgnacji rany i jej okolic. Jeżeli nie, sugeruję jak najszybszy kontakt telefoniczny z lekarzem, który Pana operował lub z poradnią chirurgiczną, ewentualnie lekarzem POZ. Być może pomocne okażą się również odpowiedzi naszych ekspertów. Odsyłam do ich rad: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-wyglada-rana-po-nacieciu-ropnia-okoloodbytniczego oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rana-otwarta-po-oproznieniu-ropnia. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.