Jak leczy się spłaszczenie głowy u dziecka?

Witam, moja 2-letnia córka ma spłaszczenie głowy typu brachycefalia. Czy mogę coś zrobić aby to skorygować? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, brachycefalia jest dość częstym zjawiskiem u małych dzieci i jest ona defektem wizualnym. W przypadku, gdy nie jest nasilona, zazwyczaj mija sama, przez ten czas powinniśmy zwracać uwagę na pozycje dziecka - zmieniać je, gdy np. śpi długo na danej stronie głowy - tak, aby nie leżało cały czas w tej samej pozycji, przekręcać je z pleców na brzuszek, prawidłowo układać do snu, dodatkowo można się wspomóc poduszką ortopedyczną dedykowaną temu schorzeniu. W sytuacji, gdy u dziecka występuje duża wada, możemy mu pomóc poprzez stosowanie opasek uciskowych czy kasków dobranych odpowiednio do deformacji, jednak takie sposoby leczenia wymagają konsultacji z lekarzem.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/brachycefalia-przyczyny

https://portal.abczdrowie.pl/krzywica-u-dzieci

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.