Jak leczyć anemię z niedoboru żelaza?

Od roku mam niski poziom żelaza lub nie do oznaczenia. Doustnie mój organizm nie przyswaja żelaza, więc dawkowany jest domięśniowo. Sytuacja jednak się nie poprawia. Czy jest bardziej skuteczny sposób na pozbycie się problemu?
ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy serdecznie!

Niedokrwistość z niedoboru żelaza obejmuje usunięcie przyczyny i uzupełnienie niedoborów żelaza w ustroju. Za cel leczenia przyjmuje się osiągnięcie prawidłowego stężenia Hb i ferrytyny we krwi za pomocą preparatów żelaza. Najczęściej oczywiście stosuje się doustą suplementację. Jednakże w przypadku takiej sytuacji jaką Pani opisała, czyli nietolerancji preparatów doustnych, stosuje się leczenie parenteralne, czyli dożylne lub domięśniowe. Niestety nie napisała Pani jak długo trwa już leczenie. Należy bowiem pamiętać, że efekty leczenia pojawiają się dopiero z czasem. Ponadto powinna mieć Pani wykonane badanie jakim jest ferrytyna. Pozwala ona ocenić poziom magazynu żelaza. Istnieją bowiem sytuacje, kiedy poziom żelaza we krwi jest zbyt niski, ale magazyny są pełne. Stan taki uważamy za prawidłowy. Proszę zatem skonsultować się z lekarzem, który da Pani skierowanie na badanie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty